Ümarlaud: tulemusjuhtimine ja tulemuskaardi hindamine

EAS siseaudiitor
Kuupäev
Sildid: juhtimine, ümarlaud
Sisu

Tulemusjuhtimise ümarlaud toimus 18. veebruaril. Selle eesmärk oli omavaheline arutelu, kogemuste vahetus ja ideede jagamine tulemusjuhtimise hindamise teemal.

Ümarlaud tõi kokku üheksa huvilist erinevatest asutustest. Osalejaid oli nii ministeeriumitest, ülikoolist, avalik-õiguslikust asutusest kui ka riigi sihtasutusest. Kohaletulnutest ei olnud veel keegi tulemusjuhtimist konkreetselt auditi või nõuandva töö käigus hinnanud, küll aga oli teemaga seotud kogemus olemas näiteks magistritöö koostamisel.

Tulemusjuhtimist kui konkreetset terviksüsteemi kohalolnud asutuste esindajate sõnul nende asutuses rakendatud ei ole.

Siiski on enamuses organisatsioonides olemas selle põhielemendid – strateegilised eesmärgid, nende põhjal tekkinud arengukavad ja tööplaanid (sh mõõdikud) ning nende täitmise jälgimine. Seega tulemusjuhtimise elemente on rakendatud ning on võimalik hinnata erinevate üksikute tegevuste/protsesside tulemusi, kvaliteeti jms. Kõige keerulisem on sealjuures hinnata, kas seatud eesmärgid ja nende mõõtmiseks määratletud mõõdikud on õiged ja asjakohased. Samuti on oluline jälgida, et mõõdikute täitmise aluseks olevad andmed oleksid kättesaadavad ning usaldusväärsed.

Kohalolnutest kolm inimest on tegevad ka Eesti Kvaliteediühingu liikmetena ning nende kogemustest rääkides tõdesime, et Kvaliteediühingu raames tehtud töödest ning omandatud teadmistest on palju abi ka tulemusjuhtimise valdkonna hindamisel.

Ühise arutelu tulemusel toodi välja ettepanekuid, kuidas enne tulemusjuhtimise hindamise töö ettevõtmist koguda taustateadmisi selles valdkonnas: 

  • Tutvu erinevate tulemusjuhtimise põhimõtetega, et mõista nii enda asutuses rakendatud põhimõtteid kui olla teadlik ka alternatiividest. Iga asutus võib kokku panna just endale sobivaima variandi ning ei peaks kinni jääma olemasolevatesse mudelitesse.
  • Leia üles tulemusjuhtimise teemast huvitatud ja kogemusi omavad inimesed ülikoolidest, konsultatsioonifirmadest või erinevatest asutustest, kus on tulemusjuhtimist edukalt rakendatud. Pea nendega nõu või kaasa nad eksperdina oma töösse.
  • Otsi üles erinevad temaatilised lõputööd, auditiaruanded või artiklid/arvamuslood.

Kokkuvõttes jäid osalejad kohtumisega rahule ning veel peale kohtumistki vahetati omavahel e-kirjades kasulikku infot. Ettepanekuna ESAÜ-le tekkis mõte, et edaspidi võiks selliste kohtumiste puhul ühendada infohommiku ja ümarlaua formaadid ehk kõigepealt on lühike ülevaade kohtumise teemast ning seejärel interaktiivne arutelu. Idee tuleneb eelkõige sellest, et ümarlauale võib tulla kohale ka selliseid inimesi, kes on teemast huvitatud, kuid sooviksid enne arutelu ka lühiülevaadet ümarlaual käsitletavast valdkonnast.

Jaga sotsiaalmeedias