IIA 80: edu valem on eestvedamises, teavitus- ja koostöös

Kuupäev
Sildid: IIA
Sisu

Oma seekordses ajaveebis räägib IIA pikaaegne eksjuht ja president Richard Chambers IIA 80. aastapäevast ja sellest, kuidas siseauditi elukutse on tänu IIA-le paremini valmis teenima kriisis olevat maailma kaheksa aastakümmet hiljem.

iia80_2.jpg80 aastat tagasi toimus kaks ajaloolist sündmust, mida mäletatakse veel aastakümneid hiljemgi.

7. detsembril 1941 toimunud rünnak Pearl Harborile paiskas USA keset möllava maailmasõda, mis oli juba haaranud suure osa planeedist.

Kaks päeva hiljem, 9. detsembril pidasid Siseaudiitorite Instituudi (IIA) 11 asutajat New Yorgis oma kaua planeeritud avakoosoleku. Pärast kohtumise formaalsusi samal õhtul võtsid nad aega, et koguneda raadio taha ja kuulata president Franklin D. Roosevelti vestlust rahvaga pärast rünnakut. President kirjeldas raskeid väljakutseid, millega Ameerika silmitsi seisis, valmistudes sõjaks, mis muudab maailma ümber.

Olen alati ette kujutanud, kuidas need kartmatud ja motiveeritud IIA asutajad ammutasid jõudu Roosevelti resoluutsest sõnumist ajaloo pöördelisel hetkel. Nendest algustest sündis IIA.

Kaheksakümmend aastat hiljem teenindab IIA enam kui 200 000 liiget üle maailma ning on siseauditi kutseala kõige laialdasemalt tunnustatud eestkõneleja, tutvustaja, koolitaja ning standardite, juhiste ja sertifikaatide pakkuja.

Huvitav on see, et kui ma 46 aastat tagasi kolledži värske lõpetajana siseauditi erialaga liitusin, teadsin ma IIA-st tegelikult väga vähe. Kuid aastakümnete möödudes inspireerisid mind organisatsioon, selle juhid ja missioon üha enam.

Sain peaaegu 30 aastat tagasi IIA avaliku sektori komitee vabatahtlikuks liikmeks ja esimest korda liitusin IIA töötajatega sel nädalal 20 aastat tagasi koolituse eest vastutava asepresidendina. Kaheksa aastat hiljem nimetati mind IIA üheksandaks tegevjuhiks. Astusin 2021. aasta alguses IIA presidendi ja tegevjuhi kohalt tagasi. Minu 12-aastane ametiaeg selle tähtsa organisatsiooni juhtimisel oli minu elu professionaalne au ja ma jään selle võimaluse eest alati tänulikuks.

IIA 80. aastapäeva lähenedes mõtisklesin selle pärandi üle meie ameti teenimisel ja edendamisel.

IIA ajaloost on kirjutatud hulga raamatuid, kuid minu jaoks on kolm asja, mis on võimaldanud organisatsioonil seda ametit nii tõhusalt teenindada: juhtimine, koostöö ja teavitustöö. IIA 80. juubelisündmuse puhul tahan jagada oma isiklikke mõtteid selle tähtsa teetähise kohta.

IIA edu on rajatud hiiglaste õlgadele. Esimese kuue aasta jooksul, alates asutamisest 1941, olid IIA juhtideks täielikult motiveeritud ja inspireeritud vabatahtlikud. Seejärel, aastal 1947, palgati Brad Cadmus selle esimeseks tegevdirektoriks. Brad oli esimene kümnest tegevjuhist, kes aitas IIA juhendada. Nagu ma 10 aastat tagasi IIA 70. aastapäeva tähistavas ajaveebis märkisin, olid need, kes olid enne mind, "hiiglased", kelle õlgadel ma alandlikult seisin.

Kuid rohkem kui teiste erialaliitude puhul, on IIA pärand töötajate ja vabatahtlike juhtide partnerlus. IIA ülemaailmset juhatust on selle ajaloo jooksul juhtinud enam kui 80 inimest ning alates 1947. aastast on need esimehed ja IIA tegevjuhid teinud tihedat koostööd, et viia organisatsiooni juhtpositsioonile, mida see väärib.

Töötasin oma ametiaja jooksul IIA juhatuses 13 erineva õppetooli ja lugematu hulga vabatahtlike juhtide kõrval. See oli selgelt partnerlus, kuid ma ei unustanud kunagi tõsiasja, et esimees ja juhatus olid suhetes vanemad partnerid. Sest kui IIA on midagi eeskuju andnud, siis on see tugev ja tõhus valitsemine oma liikmete heaks.

"Areng läbi jagamise" on midagi enamat kui loosung.

IIA pika ajaloo jooksul on ametis lahkunud vaid üks juhatuse esimees. Ray Noonan suri ootamatult aastal 1953. Tema lipukirjaks juhina oli "Areng läbi jagamise". Tema mälestuseks ja kuna see oli nii võimas sõnum, võttis IIA need sõnad ametlikult kasutusele 1955. aastal oma ametliku motona. Rohkem kui tunnuslause, on see aidanud määratleda ja juhtida IIA kultuuri enam kui kuue aastakümne jooksul. Ma võin seda isiklikult kinnitada. Teadmiste, arusaamade ja praktikate jagamine on olnud IIA kui organisatsiooni juhtprintsiibid, andes mõõtmatu panuse siseauditi kutsealasse. Vabatahtlikud komiteed ja töörühmad olid olulised tugisammaste loomisel, millele siseauditi kutseala on rajatud, näiteks:

  • Siseauditi kohustused -1947. aastal
  • Eetikakoodeks - 1968. aastal
  • Sertifitseeritud siseaudiitori programm aastatel 1973-1974
  • Siseauditi kutsestandardid 1978. aastal
  • Tulevikuvisioon (sh uus siseauditi definitsioon) 1999. aastal
  • Siseauditi kutseala põhiprintsiibid 2016. aastal
  • Kolme kaitseliini mudel (juhtimise ja riskijuhtimise jaoks) 2020. aastal

Teised kutseorganisatsioonid kasutavad oma liikmeid ja vabatahtlikke oma elukutse edendamiseks, kuid IIA DNA on jagamise kaudu tehtud edusammud.

Teavitustöö on loonud tugeva elukutse, mida tunnustatakse selle vastupidavuse ja paindlikkuse poolest. Peaaegu kõik kutseorganisatsioonid tegelevad propageerimisega ja IIA pole teistsugune. Vähemalt viimased 30 aastat on IIA pühendanud siseauditi elukutse ja selle väärtuste teadvustamisele ja kasvatamisele kogu maailmas. IIA peakorteris, üksustes ja sidusettevõtetes üle kogu maailma on töötajad ja vabatahtlikud teinud koostööd, et tutvustada siseauditi elukutset valitsusasutustele, ülemaailmsetele standardite kehtestajatele ja isegi seadusandlikele organitele.

2016. aastal täitis IIA pikalt kavandatud strateegilise prioriteedi, asutades Washingtonis oma esimese kontori, mis esindab USA liikmeid. Alates selle loomisest on IIA pooldanud siseauditiga tegelevate inimeste professionaalsust. Eespool mainitud tugisambad, mis tulenevad rakkerühmade ja komiteede suurest tööst, näitavad, et eesmärgiks sellel teekonnal on olnud siseauditi kutseala pideva kvaliteedi tõstmine standardite, juhiste ja sertifikaatide abil.

Mõeldes IIA 80. aastapäevale, ei saa ma jätta märkimata riske, millega maailm on silmitsi seisnud, eriti kahe viimase aasta jooksul.

COVID-19 pandeemia kahte aastat on võrreldud Teise maailmasõjaga selle globaalse mõju tõttu. Erinevalt nendest, kes 80 aastat tagasi IIA asutamiskoosolekule kogunesid, on meil olemas erakordne tagantjärele tarkus ning siseauditi elukutse eeliseks on 80 aastat kasvu ja küpsust. Oleme ikka ja jälle tõestanud oma vastupidavust riskidest tingitud ootamatuste korral. Tänu IIA-le ja kõigele sellele, mida IIA on siseauditi arenguks teinud, on see elukutse, mis suudab ootamatult tekkivate tormidega kiiresti toime tulla.

Tulevikku vaadates tahaksin mõtiskleda USA endise esimese leedi Michelle Obama tsitaadi üle:

"Meil on kohustus elada nende pärandi järgi, kes tulid enne meid, tehes kõik endast oleneva, et aidata neid, kes tulevad pärast meid."

Austagem seda pärandit, jätkates IIA tähtsa missiooni toetamist kogu maailmas. Siseauditi elukutse esindajatena oleme täpselt nii head, kui tugev on meie ühine pürgimus. Investeerige oma aega ja energiat sellesse elukutsesse ning IIA toetamisse kõikjal, kus te ka poleks.

Jaga sotsiaalmeedias