Agu Uudelepp: Kuidas meiega manipuleeritakse?

Autor
EAS siseaudiitor
Kuupäev
Sisu

Kommunikatsiooni õppejõud Agu Uudelepp tegi ESAÜ juubelikonverentsil 2015 kaasahaarava ja elava vastukaja saanud ettekande "Kuidas meiega manipuleeritakse ehk mis päästab looma valla?" Teema kuulub siseauditi klassikasse, seega tasub seda ikka ja jälle meelde tuletada.

Agu Uudelepa puhul on keeruline öelda, kas ta on teoreetikust praktik või praktikust teoreetik. Ühest küljest on ta filosoofiadoktor
ja õpetab kommunikatsiooni Estonian Business School’is, Tallinna Tehnikaülikoolis ja Kunstiakadeemias. Teisest küljest alustas ta paarkümmend aastat tagasi Eesti Televisioonis praktikandina ja on praeguseks reklaamindusse ning suhtekorraldusse tehtud kõrvalepõikest
hoolimata jõudnud Eesti Rahvusringhäälingu nõukogu esimeheks ja NATO strateegilise kommunikatsioonikeskuse toimetuskolleegiumi
liikmeks. Kõik kokku annab teadmised ja oskused, kuidas sõna vahendusel inimesi mõjutada, ning kogemuse, kuidas seda teistelegi õpetada.

Agu Uudelepp, kes lubab end kutsuda ka „püstijala koomikuks“, rääkis konverentsil meeleolukalt tehnikatest ja põhimõtetest, kuidas saab infoga manipuleerida. Teema ju iseenesest tõsine ja mõtlemapanev, aga Agu tegi seda nii veenvalt ja elagantselt, et muidu üsna valvsad ja tõsise olemisega siseaudiitorid hetkega üles sulasid ja saali naerust rõkkama panid.

Põhilised tähelepanekud, mis Agu Uudelepa ettekandest kõlama jäid:

  • Kui tahad kellegagi manipuleerida, tuleb tekitada olukord, kus koguaeg tuleb midagi vahele.
  • Manipulatsioonides tekitatakse olukord, kus inimene näeb seda, mida tahetakse.
  • Isegi kui tõde on kõva häälega välja öeldud, siis inimene, kes tahab manipuleerida, ignoreerib seda ja väidab piisava kindlusega midagi muud. Nii jääb nn „uueks tõeks“ tema väidetu.
  • Inimene jätab meelde seda, mida ta pidi jätma, ja ei mäleta enamat.
  • Kui inimene on korra petta saanud, siis järgmine kord ta kahtleb endas ja talle esitatavas infos rohkem. Seega tõenäosus saada uuesti petta väheneb.

Kokkuvõtteks - ettevaatlikuks peaks muutuma siis, kui:

  • luuakse olukord, kus mõtlemiseks või süvenemiseks pole aega;
  • lihtsad lahendused kargavad silma;
  • argumente pole, aga uskuma peaks ikka;
  • leiame kohe selle, mida otsime.

Manipuleerimine seisab tavaliselt kindlalt kahel jalal: ajapuudusel ja tähelepanu juhtimisel soovitud suunas.

Jaga sotsiaalmeedias