CIA - Sertifitseeritud siseaudiitor

Märksõnad: CIA, sertifikaat, kvaliteet

CIA sertifikaat (Certified Internal Auditor) on ainus ülemaailmselt tunnustatud sertifikaat siseaudiitoritele, mis võimaldab tõendada, et:

  • omate ajakohaseid teadmisi rahvusvahelistest siseauditi standarditest;
  • olete võimeline läbi viima standarditele vastavaid auditeid;
  • mõistate asutuse või ettevõtte juhtimiskultuuri ning oskate rakendada erinevaid meetodeid riskide ja kontrollide hindamiseks;
  • omate auditite läbiviimiseks vajalikke majandus-, IT- ja juhtimisalaseid teadmisi.

CIA sertifikaadi omamine aitab teil:

  • suurendada oma usaldusväärsust;
  • lihvida oma oskuseid;
  • arendada karjääri ja teenimisvõimalusi;
  • demonstreerida oma pühendumust.

 

A close up of a sign

Description automatically generated

 

CIA sertifikaadi saamiseks tuleb edukalt sooritada 3 inglisekeelset eksamit:

  • Osa 1 – Siseauditi põhialused (125 küsimust/150 min)
  • Osa 2 – Siseauditi läbiviimine (100 küsimust/120 minutit)
  • Osa 3 – Siseauditiks vajalikud äriteadmised (100 küsimust/120 minutit)

Eksamile pääsemiseks esitatavad nõuded sõltuvad olemasolevast haridusest ja töökogemusest.

Kui eksamile pääsemiseks on nõuded täidetud ja luba olemas, tuleb eksamile registreeruda. Nii eksamile pääsemiseks avalduse esitamine kui eksamitele registreerumine toimub IIA e-süsteemis CCMS süsteem.

Eksameid saab sooritada IIA poolt heakskiidetud Pearson VUE testimiskeskustes üle maailma või kodus. 

Hinnad: Eksami hinnad sõltuvad sellest, kas olete ühingu liige või mitte ning kas olete tudeng.

Sertifikaadi säilitamiseks tuleb seda iga-aastaselt uuendada, esitades selleks vajalikud kinnitused ning järgides pideva enesetäiendamise nõudeid.

Kogu täpsema info:

-------------------------------------------------------

KOGEMUSLOOD

Gert Schultz, Rahandusministeeriumi siseauditi osakonna juht ja ESAÜ juhatuse aseesimees, kirjeldab oma teekonda CIA sertifikaadini järgmiselt:

Asusin Rahandusministeeriumi siseauditi osakonna juhina tööle 2019. aastal. Tööle asumisel oli üks tingimus ka see, et omandan töö käigus siseaudiitori sertifikaadi. Kui aga seda taotlema hakkasin, selgus, et ainuke võimalus ongi CIA, sest CGAPi sertifikaadi arendamisest ja väljastamisest IIA loobus.  

Esialgu pelutas CIA puhul see, et tegu on kolme eksamiga ja läbisaamise protsent on alla 50-ne. Seetõttu võtsin peale registreerimist veel pea kolm aastat hoogu, enne kui hakkasin teemaga tõsisemalt tegelema. Eksami I osa eel läbisin ka eraldi Läti IIA korraldatud ettevalmistava koolituse, kuid selgus, et see pole ilmtingimata vajalik, sest Gleimi või IIA enda koostatud õppematerjalide põhjal saab sama edukalt kõik vajalikud teadmised kätte – mõlemad materjalid on ESAÜ raamatukogus olemas. Mõlemat korraga ühe eksami ettevalmistamiseks pole mõtet võtta, tuleks valida emb-kumb. Gleim meeldis mulle oma stiililt ja materjali selgitustega rohkem, samuti olid seal iga peatüki lõpus ka testküsimused. IIA materjalides testküsimusi polnud, kuid IIA-l on selleks eraldi testivihik. Kuna Gleim oli populaarsem ja pidevalt välja laenutatud, siis pidin kahe eksami puhul leppima IIA materjalidega – eksamid said edukalt tehtud ka nende varal.     

Ühe eksami ettevalmistuseks kulus umbes kuu, millesse mahtus kaks korda materjali läbilugemine ja konspekteerimine, konspekti alusel kordamine ja testide läbitegemine. Testide läbitegemisega ei maksa liiale minna, sest need on pigem õpitu omandamist abistava loomuga ning eksamil samu küsimusi pole. Lõpuks kuluvad ka küsimused ja vastused pähe, aga sellest on eksamil vähe kasu.      

Tehnilise poole pealt juhtus olema see õnnetu aeg, kui vahetus eksamiteenuse pakkuja. Esimene eksam sai tehtud IT Koolituse eksamiruumis. Teine eksam aga sattus mul täpselt sellesse hetkesse, kui uut teenusepakkujat veel polnud. Seetõttu jäi ainukeseks realistlikuks plaaniks eksami kodus tegemine, sest näiteks Soome testikeskuse ajad ei sobinud üldse. Kodus tegemise võimalust soovitaks vaid viimases hädas, sest eksamitarkvara ei pruugi igas arvutis käima minna, isegi kui eelnev tehniline test läheb õnneks. Üldse ei soovita kasutada tööarvutit, sest eksamitarkvara tahab kontrollida kogu arvuti tööd ja andmevahetust, millega aga erinevad töökoha turvalahendused ei pruugi üldse nõus olla ja nende väljalülitamine ei pruugi ka õnnestuda. Õnneks oli mul käepärast ka varuarvuti, millega lõpuks eksam tehtud sai. 

Kolmas eksam sai tehtud vahetult enne eksamite tegemiseks eraldatud kolmeaastase tähtaja lõppemist BCSis ja see kulges ilma igasuguste komplikatsioonideta. Eksamile registreerumisel jälgige, et saate kirja selle kohta, et olete registreeritud, sest CCMSi ja Pearson Vue keskkonnad on aeglased ja vahel võivad anda ka tõrkeid, mistõttu võib registreerimine jääda pooleli, nagu mul esimese eksami puhul juhtus. Kui eelnevat registreerimist pole tehtud, siis jääb eksam sel korral tegemata, sest teenusepakkuja seda kohapeal käivitada ei saa.

Lõppkokkuvõttes sujus aga kõik üsna hästi ja kiiresti, läbisin kõik eksamid esimesel katsel ning leidsin, et esialgsetel hirmudel polnud mingit alust. Eksamite suurim pluss on see, et omandate väga hea arusaamise standarditest ja käite süsteemselt läbi põhilised tööks vajalikud juhtimisteooriad ja nende põhitõed. Edu võti on korralik ettevalmistus, mütsiga lööma pole mõtet minna.                              

Jaga sotsiaalmeedias